Yurt dışından telefon kaydettirme

Diğer işletim sistemlerini kullanan cep telefonları: Tizen, Bada, Symbian, Linux, Ubuntu, WebOS ve daha fazlası...
Kullanıcı avatarı
Sparky
Yeni Üye
Yeni Üye

Yurt dışından telefon kaydettirme

Mesaj gönderen Sparky »

Merhaba arkadaşlar. Ailem yurt dışından bana ve kardeşime telefon aldı, kardeşimle ikimizin hattı da annemin üzerine, telefonu kayıt ettirken hat ve telefon sahibi aynı kişi olması gerekiyor diye biliyorum ve kişi başı 1 telefon kaydettiriliyor diye biliyorum. Birimizin hattını başkasının üstüne mi yapmamız lazım. Yanlışım varsa düzeltin.
Kullanıcı avatarı
harun01
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: Yurt dışından telefon kaydettirme

Mesaj gönderen harun01 »

Sparky yazdı: 20 Haz 2023 14:05 Merhaba arkadaşlar. Ailem yurt dışından bana ve kardeşime telefon aldı, kardeşimle ikimizin hattı da annemin üzerine, telefonu kayıt ettirken hat ve telefon sahibi aynı kişi olması gerekiyor diye biliyorum ve kişi başı 1 telefon kaydettiriliyor diye biliyorum. Birimizin hattını başkasının üstüne mi yapmamız lazım. Yanlışım varsa düzeltin.
Yurt dışından getirilen telefonların kaydı için pasaport veya yolcu beraberinde getirme belgesi gibi bir belgeye ihtiyacınız vardır. Bu belgeyi, yurt dışından gelen kişi veya sizin adınıza telefonu getiren kişi sağlayabilir.
Yurt dışından getirilen telefonların kaydı için harç ödemeniz gerekmektedir. Bu harç, 2023 yılı itibariyle 20 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu harcı, vergi dairelerine veya bankalara yatırabilirsiniz. Harç ödeme dekontunuzda, adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız ve IMEI numarası gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.
Yurt dışından getirilen telefonların kaydı için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yaparken, pasaport veya yolcu beraberinde getirme belgesi ve harç ödeme dekontunu sisteme yüklemeniz gerekmektedir.
E-devlet üzerinden başvuru yapamazsanız, abone kayıt merkezlerine giderek kayıt işlemini yaptırabilirsiniz. Bunun için, pasaport veya yolcu beraberinde getirme belgesi, harç ödeme dekontu ve nüfus cüzdanınızın fotokopisi gibi belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Kayıt işlemi tamamlandığında, cihazınızın kayıt edilip edilmediğini IMEI sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. IMEI sorgulama için, cihazınızın IMEI numarasını #06# tuşlayarak öğrenebilir ve 5664’e SMS olarak gönderebilirsiniz.
Bir pasaporta 3 yıl içinde bir telefon kaydı yapılabilmektedir. Bu süre içinde başka bir telefon daha getirmeniz halinde gümrük vergisinden muaf olamazsınız. Bu nedenle, iki adet telefon getirdiyseniz, bunlardan birini annenizin pasaportuna, diğerini ise başka bir kişinin pasaportuna kaydettirmeniz gerekmektedir.

“Diğer Cep Telefonları” sayfasına dön