Nasıl Front-End dev olunur?

Web Tasarımı ile ilgili sorun, çözüm ve önerileriniz...
Kullanıcı avatarı
BlueSky
Yeni Üye
Yeni Üye

Nasıl Front-End dev olunur?

Mesaj gönderen BlueSky »

Uzun zamandır Front-End dev olmak istiyorum HTML, CSS, JS dillerini biliyorum ayrıca her gun ustunde calısıp yeni şeyler ogreniyorum responsive yapabiliyorum yarım yamalak olsa bile. Aklımda çok fazla soru var hepsini sırasıyla sormak istiyorum.
1. soru -> Databaseden veri gelince onun JS kodunu da mı ben yazmalı mıyım? Mesela onun nerede olması gerektiğini vb.
2. soru -> Neler öğrenmeliyim?
3. soru -> Hangi konuda gelişmem lazım sizce?
4. soru -> Ne kadar bilgili olmam gerek?
Kullanıcı avatarı
mert altın
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: Nasıl Front-End dev olunur?

Mesaj gönderen mert altın »

BlueSky yazdı: 20 Haz 2023 16:19 Uzun zamandır Front-End dev olmak istiyorum HTML, CSS, JS dillerini biliyorum ayrıca her gun ustunde calısıp yeni şeyler ogreniyorum responsive yapabiliyorum yarım yamalak olsa bile. Aklımda çok fazla soru var hepsini sırasıyla sormak istiyorum.
1. soru -> Databaseden veri gelince onun JS kodunu da mı ben yazmalı mıyım? Mesela onun nerede olması gerektiğini vb.
2. soru -> Neler öğrenmeliyim?
3. soru -> Hangi konuda gelişmem lazım sizce?
4. soru -> Ne kadar bilgili olmam gerek?
HTML, CSS, JS dillerini biliyor olmanız çok iyi. Sorularınızı sırasıyla cevaplamaya çalışacağım.

soru -> Databaseden veri gelince onun JS kodunu da mı ben yazmalı mıyım? Mesela onun nerede olması gerektiğini vb.
Cevap: Databaseden veri gelince onun JS kodunu da siz yazmalısınız. Veriyi nasıl alacağınızı, nasıl işleyeceğinizi, nasıl göstereceğinizi ve nasıl güncelleyeceğinizi belirlemeniz gerekir. Bunun için AJAX, Fetch API, Axios gibi teknolojileri kullanabilirsiniz. Veriyi nerede göstermeniz gerektiği ise tasarımınıza ve kullanıcı deneyimine bağlıdır.

soru -> Neler öğrenmeliyim?
Cevap: Front-End dev olmak için öğrenmeniz gereken şeyler çok fazla. Ancak temel olarak şunları öneririm:

HTML, CSS, JS dillerini iyice pekiştirin. Modern ve temiz kod yazmayı öğrenin.
Responsive ve erişilebilir web siteleri yapmayı öğrenin. Media queries, flexbox, grid gibi konseptlere hakim olun.
JS frameworklerinden en az birini öğrenin. React, Vue, Angular gibi popüler seçenekler var.
UI/UX tasarım prensiplerini öğrenin. Renk, tipografi, kompozisyon, hiyerarşi gibi konulara dikkat edin.
Web performansı ve optimizasyonu konularına ilgi duyun. Site hızı, SEO, ağırlık gibi faktörleri iyileştirmeyi öğrenin.
Git gibi bir versiyon kontrol sistemi kullanmayı öğrenin. Kodunuzu düzenli ve güvenli bir şekilde paylaşın ve takip edin.
NPM gibi bir paket yöneticisi kullanmayı öğrenin. Gerekli kütüphane ve araçları kolayca kurun ve güncelleyin.
Webpack, Babel, Sass gibi araçları kullanmayı öğrenin. Kodunuzu daha verimli ve uyumlu bir şekilde yazın ve derleyin.
soru -> Hangi konuda gelişmem lazım sizce?
Cevap: Bu sorunun cevabı sizin kendinize bağlı aslında. Hangi konuda eksik hissediyorsanız veya ilgi duyuyorsanız ona odaklanabilirsiniz. Ancak genel olarak şunları söyleyebilirim:

Algoritma ve mantık becerilerinizi geliştirin. Çeşitli problemleri çözmek için farklı yöntemler deneyin ve pratik yapın.
Yeni teknolojileri takip edin ve öğrenmeye açık olun. Web geliştirme alanı sürekli değişiyor ve gelişiyor. Yeniliklere ayak uydurmak önemli.
Portfolyo oluşturun ve projeler yapın. Yaptığınız işleri gösterebileceğiniz bir web sitesi hazırlayın ve farklı türde projeler yaparak deneyim kazanın.
İngilizce seviyenizi yükseltin. Web geliştirme alanında İngilizce çok önemli bir dil. Kaynakları, dökümantasyonları, makaleleri anlayabilmek için İngilizce bilmek şart.
soru -> Ne kadar bilgili olmam gerek?
Cevap: Bu sorunun net bir cevabı yok aslında. Bilginiz ne kadar çok olursa o kadar iyi tabii ki. Ancak önemli olan bilginizin derinliği değil genişliği bence. Her şeyi bilmeye çalışmak yerine, bildiğiniz şeyleri iyi bilmeye çalışın. Ayrıca bilmediğiniz şeyleri öğrenmeye istekli ve hevesli olun. Web geliştirme alanında öğrenilecek şeylerin sonu yok. Önemli olan kendinizi geliştirmek ve güncel kalmak.

“Web Tasarım” sayfasına dön